Yapay Zeka Bilinçsiz Öğrenme Sorunsalı

Yapay zekanın ne demek olduğunu, nasıl çalışmalar yapıldığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden bu tanımlama kısmını geçerek asıl değinmek istediğimiz konuya geliyoruz. Öğrenme. Ama bilinçli olarak değil. Bilinçsizce.

Şöyle ki, herkes tarafından yapay zekanın bilinç kazanıp kazanamayacağı tartışılırken aslında insan zekasında bilinçsiz öğrenme kabiliyeti olduğu dikkatlerden kaçıyor gibi. İnsan beyni bir konu hakkında bilgi sahibi olurken aynı aşamada dolaylı olarak farklı konularda da bilgi sahibi olma yeteneğine sahip. Biz bunu kartopu etkisi şeklinde adlandırdık. Örneğin bisiklet sürmeyi öğrenen bir çocuğu ele alalım. Bisikleti sürebilmek için bisiklet ile dengede durması gerektiğini, pedal çevirmesi gerektiğini öğrenmekte. Bunların pek çoğunu bilinçli olarak yapmakta. Ancak kartopu etkisi demiştik. İşte burada bisiklet sürmeyi öğrenen bir çocuk bisiklet sürmenin haricinde kartopu etkisiyle bilinçsiz bir şekilde sadece bisiklet sürdüğünü düşünürken çevresel faktörleri de beyin süzgecinden geçirerek yere düştüğündeki acıyı, sürtünmeden yırtılan kıyafetin hassasiyetini, rüzgarın hissini, arkadaşlarının vereceği tepkileri, bisikletini nereye park etmesi gerektiği, diğer bisikletlerden farkını, yolda daha önceden bilmediği ama karşılaşabileceği tehlikeleri, bir taşın üzerindeki geçtiğinde taşın sert bir cisim olduğuna dair hissi bile değerlendiriyor. Örnekleri sayısız şekilde çoğaltabiliriz. Peki yapay zekada böylesine bir öğrenme yeteneğine ve tekniklerine sahip bir algoritmanın fiziksel karşılığı var mı? Böyle bir çalışma yapılmış mı? Yapıldıysa saniyede milyarlarca bilgi işleyebilen bu bilgisayarların sizin yıllar süren bilinçsizce yaptığınız değerlendirmeleri saniyeler içinde yaparak ne büyük bir bilgi üretebileceğini hayal edebiliyor musunuz? Herhangi bir duyu organı olmayan bu zekaya kamera, mikrofon gibi uzuvlar yerleştirerek bu yetileri hangi ölçüde kazandırabiliriz? Bu zekanın sınırlarını nasıl belirleyebiliriz? Gerçekten yapay zekaya bu şekilde bilinçsizce öğrenme yeteneğini kazandırabilir miyiz yoksa sınırlarını gerçekten bizim belirleyeceğimiz yapay zeka adında bahsedilenin aksine sadece gelişmiş bir kuantum bilgisayar algoritması olarak mı kalacak? TeknolojiyeBak olarak cevap arayışlarımız sürecek ve yakında konuya yıllarını vermiş kişiler ile röportajlarımız sizlerle olacak.

Konuya bilimsel ve felsefi olarak yaklaşabilmek için beyin fırtınası yapabilmek adına bu başlık altında konuya kıymetli yorumlarınızı bekliyoruz.