Giriş

WordPress geçici klasör kayıp hatası rahatsız edici olabilir. Bu durumda temanızı ve eklentilerinizi güncellemek, yeni dosya ve resim yüklemek imkanız hâle gelebilir ve WordPress sistemini güncellemenize bile izin verilmeyebilir.

Ancak korkmayın. Bu WordPress rehberinde geçici klasör kayıp hatasının sebeplerini anlayacak ve hatayı nasıl çözeceğimizi öğreneceğiz. Hadi başlayalım!

Neden WordPress geçici klasör kayıp hatası veriyor?

Büyük olasılıkla bu hata hosting ortamınızdaki yanlış dosya izinlerinden kaynaklanıyor. WordPress dosyaları olması gereken dizine kaydetmeden önce onları depolamak için geçici bir klasör kullanır. Hosting ortamınızdaki dosya izinleri doğru olmadığında, WordPress dosyalarınızı geçici klasörde depolayamaz ve bu hata mesajını verir. Dosya veya resim yüklerken, temanızı, eklentilerinizi ve hatta WordPress’in kendisini güncellerken hata almanızın sebebi budur.

temp klasörünü istemeden silmiş olmanız da olasıdır.

Bu hatanın arkasındaki basit nedeni anladığınıza göre, hadi bu hatayı hızlıca nasıl düzeltebileceğimize geçelim.

WordPress geçici klasör kayıp hatası nasıl düzeltilir?

WordPress geçici klasör kayıp hatasını gidermek çok kolaydır ve yalnızca birkaç adım alır. Tek yapmanız gereken wp-config.php dosyanızı düzenlemektir. Hatayı gidermek için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. FTP istemcisi veya hosting kontrol panelinizdeki Dosya Yöneticisi ile hesabınıza bağlantı kurun.
  2. wp-config.php dosyasını bulun ve düzenlemek için açın. WordPress kurumunuzun olduğu (genellikle public_html) dizinindedir.
  3. Dosyayı açtığınızda “/* That’s all, stop editing! Happy blogging */” satırından hemen öncesine alttaki kodu yapıştırın.
    define('WP_TEMP_DIR', dirname(_FILE_).'/wp-content/temp/');
  4. Dosyayı kaydedin ve değişiklikleri yaptığınız wp-config.php dosyasını tekrar web sitenize yükleyin.
  5. Sonra, wp-content klasörünü bulun ve içerisinde temp adında yeni bir klasör oluşturun.Oluşturduğunuz klasörde yazma izinlerinin (Ör: 755 veya 777) olduğundan emin olun.
  6. WordPress yönetici panelinize giriş yapın ve dosyaları tekrar yüklemeyi deneyin.
  7. Hata Düzeltildi.