Ultrasonografi Cihazı Çeşitleri – Telemed Mini Ultrason Cihazı

Ultrasonografi Cihazı Çeşitleri – Telemed Mini Ultrason Cihazı

Bu yazımızda Ultrasonografi nedir ve hangi çeşit ultrasonografi cihazları bulunmaktadır olabildiğince değinmeye çalışacağız. Öncelikle ultrasonogrifi nedir diyecek olursak beş duyumuzdan biri olan işitme ses ile sağlanır.İnsan her sesi duyamamaktadır fakat 20-20000 Hertz arasındaki belirli sesleri duyabilir.İnsanın duyamayacağı ses sınırı olan 20000 Hertz’in çok üstündeki seslerden tıpta yararlanılır. Buna Ultra Sono Grafi (USG) adı verilir.Frekansları çok yüksek olsa da bildiğimiz ses kullanıldığı için, tetkikin vücuda herhangi bir zararı yoktur.X-ışınları vb zararlı radyasyon kullanılmaz.
Ultrason aletinin iki ana parçası vardır : Ana ünite ve prob(Bu problerın çeşitleri bulunmaktadır). Tetkik esnasında incelenen vücut alanına konulan ultrason parçasına prob denir.Yüksek frekanslı sesler, prob içinde bulunan transducer (çevirici) aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülür. Vücuttan gelen ses dalgalarının oluşturduğu enerji de yine aynı şekilde transducer aracılığıyla elektrik enerjisine çevrilir.Bu değişimler prob içindeki piazoelektrik kristallerde gerçekleşir.Böylece vücuttan gelen ses dalgaları görüntüye çevrilerek Ultrason Cihazı ekranında görünür hale getirilir. Oluşturulan görüntüye sonogram denir. TELEMED MİNİ ULTRASON CİHAZI ULTRASONOGRAFİ

Bu görüntüler printer (fotoğraf baskı aracı) ile anında kaydedilebilir. Bu cihazların ülkemizdeki satış fiyatları çeşitli markalarda 30 bin TL ile 200 in TL arasında değişmektedir. Ancak gelişen teknolojiden payını alan sağlık sektörüde yeniliklere doymuyor.

Yeni geliştirilen bir Telemed mini ultrason sistemiyle klinikteki bir bilgisayara ( bu bilgisyar bir masaüstü de olabilir bir laptopta) yüklenen ufak bir yazılım ile usb portuna bağlanan minik bir cihaz ve bu cihazın ucundaki ultrason probuyla çalışmaktadır.

 

Telemed Micruskit Mini Ultrason Cihazı Kataloğuna Bu Linkten Ulaşabilirsiniz. Yetkili Satıcıdan Bilgi İçin: 0346 215 17 73