SVG (Scalable Vector Graphics), 1999 Yılından itibaren WCC tarafından geliştirilen ölçeklendirilebilir vektör grafikler ve bir vektör görsel dosyası formatıdır. SVG dosyaları matematiksel kavramlarla kullanılmakta olup XML’den faydalanmaktadır. Yani, SVG dosyaları aranabilir, taranabilir, belleklenebilir ve sıkıştırılabilirdir.

 

Oldukça eski ve bir açık standart olan SVG günümüz popüler tarayıcıları tarafından da tanınmakta olup, desteklenmektedir. Mozilla Firefox, Internet Explorer (Edge), Google Chrome, Opera ve Safari olmak üzere birçok internet tarayıcısı SVG dosya uzantılarını görüntüleyebilme özelliğine sahiptir.

 

SVG Dosyası

SVG dosyaları XML kullanılarak biçimlendirilebilir ancak tasarımcılar daha çok, fonksiyonel olması amacıyla SVG dosyalarını oluşturmak için çeşitli çizim yazılımlarından yardım almaktadır. Örneğin, bir Türkiye haritasını tıklanabilir linkler halinde internet sitesine yerleştirmek istiyorsak SVG dosyasından faydalanmamız gerekir. SVG dosyası daha bunun gibi birçok amaç için kullanılabilir.

SVG Dosyasını Açmak

SVG görselleri XML dosyası olarak herhangi bir metin editörü kullanılarak oluşturulabilir ve düzenlenebilirler. XML dosyası haricinde SVG dosyalarını çalıştırmak için bilgisayarınızda yüklü olan herhangi bir internet tarayıcısından yardım alabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda yer alan vektörel çizim yazılımlarını kullanarak da SVG dosyalarını açabilirsiniz.