Periscope isim hakkı davasını kaybettiği için Türkiye’de kapanacak mı?

Periscope isim hakkı davasını kaybettiği için Türkiye’de kapanacak mı?

Periscope, ülkemizde yayın yasağı ile karşı karşıya.Twitter’ın sahibi olduğu Periscope canlı yayın hizmeti, ülkemizde aleyhine açılan izinsiz marka kullanım davasını kaybetti ve yayın yasağı ile yüz yüze geldi.

Twitter’ın sahibi olduğu canlı yayın hizmeti, açılan marka ihlal davasını kaybetti ve ülkemizde faaliyetlerini sonlandırma noktasına geldi.

Yerel basında gelişen gündeme göre Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD. ŞTİ’nin platforma karşı açtığı marka hakkının izinsiz ihlali davası sonuçlandı ve Periscope platformu suçlu bulundu. Mahkeme ihtiyati tedbir kararı aldı.

Bu karar sonrasında Periscope mobil uygulamaları, internet adresi ve Twitter kullanıcısının yasaklanması bekleniyor.
Yakın zaman içerisinde mahkeme kararının uygulamaya konulması ve periscope ‘ un ülkemizdeki faaliyetlerinin durdurulması bekleniyor.
Ancak taraflar arasında herhangi bir orta yol bulunup periscope platformunun kullanımına devam edip etmeyeceği bilinmiyor ki eğer periscope uygulaması kullanıma kapatılırsa kullanıcıların bu alanda faaliyet gösteren Facebook Live gibi uygulamalara yönelmesi beklenebilir bir refleks olacaktır.