Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların yaşantıları gibi alışveriş anlayışı da değişmekte. Alışveriş çılgınlığı hızla yaygınlaşırken şirketlerin alt yapıları da buna uygun hale getirilmekte ve her geçen gün daha farklı platformlarda online alışveriş imkânları geliştirilmekte. Sosyal medya hesaplarının kişisel hesaplardan ziyade artık birer alışveriş sayfalarına evrildiğini görüyoruz. Ancak denetimlerden uzak bu ortamlar beraberinde güvenlik risklerini de getiriyor. Bu cezbedici ortamlarda dolandırıcılık mağduriyetlerinin artması ile birlikte teknolojiyebak.com olarak sizlere internet üzerinden güvenli E-Alışveriş sağlayabilmeniz için aşağıda madde madde belirttiğimiz güncel riskleri ve güvenlik önlemlerini tekrar derleyerek siz takipçilerimiz için hazırladık.

 

Alışveriş sitesinin SSL sertifikasını kontrol edin.

Alışveriş yaptığınız sayfanın tarayıcı linkinde https:// kısmından önce gözüken kilit işaretinin olmasına dikkat edin. Bu kilit işaretinde SSL sertifikası olarak şu bilgiler yer alır:

  • Sertifika sahibinin adı
  • Sertifikanın seri numarası ve sona erme tarihi
  • Sertifika sahibinin açık anahtarının kopyası
  • Sertifikayı düzenleyen kuruluşun dijital imzası

SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve SSL teknolojisi kullanan bir sunucuya gönderilen bilgileri şifreleyen bir dijital sertifikadır. SSL Sertifikaları internet üzerinden alışveriş veya ticari faaliyet gerçekleştirilmesi durumunda çevrimiçi kurumun bilgilerini belirleyen elektronik bir şifre görevi görür.

Satıcının firma bilgilerini kontrol edin.

Satıcı sitesinin hakkımızda ve iletişim bilgilerini kontrol edin. Buralarda yer alan bilgilerin bir firmaya ait olduğuna emin olun. Mümkünse bu bilgileri SSL sertifikasındaki bilgilerle karşılaştırın ve firma bilgilerini Google üzerinden aratarak gerçekliğini kontrol edin.

 Kredi Kartı ödemelerinizde mutlaka 3D Secure Kullanın.

3D Secure güvenlik önlemini kullanmanız kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olsa bile cep telefonu numaranıza gönderilen SMS onay şifresi olmadan alışveriş yapılmamasını sağlar.

 Sanal Klavye kullanın.

Kart bilgilerinizi yazarken varsa alışveriş yaptığınız sayfanın sanal klavyesini kullanın. Sitenin böyle bir özelliği yoksa bilgisayarınızdaki Windows Sanal Klavye ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 Kredi Kartınıza internet alışveriş limiti belirleyin.

Bankanız müşteri hizmetleriyle görüşerek kredi kartınızın internet alışveriş üst limitini belirleyin. Böylelikle en kötü ihtimalde kötü niyetli kişiler kartınız ile alışveriş yapmayı gerçekleştirse bile kaybınızı limitleme imkanınız olacaktır.