Google Adsense ile Para Kazanırken TBM, To ve BGBM Değerleri Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda TBM(Tıklama başına maliyet), TO (Tıklanma oranı) ve BGBM (Bin gösterim başına maliyet) terimlerini açıklayacağız.

Adsense hesabı olan ve web sitesi reklamlarından veya youtube video reklamlarından para kazanan kişiler için bazı terimler kafa karıştırıcı olabiliyor. Şimdi sırasıyla bu terimleri inceleyelim.

TBM (Tıklama Başına maliyet) Nedir?

TBM, reklam veren kişinin reklamına her tıklanma başına yayıncıya ödediği paradır. Yani sizin websitenizde veya youtube videolarınızda TBM değeri yüksek reklamlar gösterilir ve tıklanırsa kazancınız artacaktır. Bu yüzden TBM teklifleri yüksek olan anahtar kelimelere yoğunlaşarak kazancınızı arttırabilirsiniz. Google keyword tool aracını kullanarak anahtar kelimelerin reklam tekliflerini araştırarak TBM’si yüksek olan anahtar kelimeleri makalelerinizde veya youtube videolarınızda kullanarak adsense kazancınızı arttırabilirsiniz.

Adsense hesabınızda raporları kontrol ettiğinizde TBM değerlerinin değişken olduğunu göreceksiniz. Bazı günler TBM sadece 0,02 kuruşlarda çok düşük olurken bazı günlerde daha yüksek değerlere çıktığı günler olacaktır.

 

TO ( Tıklanma Oranı) Nedir?

TO, websitenizde veya youtube videolarınızdaki reklamların gösterim sayısı ile tıklanma sayısının oranıdır. Örneğin, youtube kanalınız var ve günde 1000 izleniyorsa bu izlenmelerin hepsinde reklam gösterilmeyebilir. 1000 video izlenmesinin 500 tanesinde reklam gösterildi ve 50 kişi reklama tıklamış olsa bu durumda TO değeri %10 olacaktır.

Bazı kaynaklarda TO değerinin çok yüksek olması google tarafından şüpheli görülerek adsense hesabınızın incelemeye alınmasına hatta banlanmasına sebep olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle yayıncı kendi reklamına asla tıklamamalıdır.

Tıklanma oranı (TO) değeri web sitesinin türüne göre farklılık göstermektedir. Google bazı web sitelerinde %30 TO değerini makul görürken bazı web siteleri için aynı değeri çelişkili bularak hesabı incelemeye alabilmektedir.

 

Gösterim BGBM ( Bin Gösterim Başına Maliyet) Nedir?

Adsense kullanıcılarının kafasını en çok karıştıran terim aslında BGBM değeridir. Çünkü BGBM değerleri kesin adsense kazancını ifade etmez. Günlük reklam gösterim sayısını ve tıklanma oranlarına göre 1000 reklam gösterimi olduğunda kazanılabilecek değeri ifade eder.

İşaretli tarihi baz alırsak; gösterim sayısı 50, reklam tıklaması 5. Bu durumda TO  (Tıklanma Oranı) %10 olacaktır. TBM değeri ise 0,09 TL. Günlük kazancımız 0,09 x 5 = 0,45 (adsense 0,43 hesaplanmış) olacaktır.

Bu durumda eğer reklamların 1000 kez gösterildiğini var sayar isek bu durumda %10 TO değerine göre 50 reklam tıklaması olması gerekiyor. Yani yukarıdaki tablonun 20 katı bir değer ortaya çıkıyor.

Kazancımız 0,43 TL. O halde bunun 20 katı 20 * 0,43 = 8,60 TL şeklindedir.

Başta söylediğimiz gibi bu sizin kazancınız değildir. 1000 gösterim olduğu taktirde kazabileceğiniz değeri ifade etmektedir. 1000 gösterim olsa bile geriye kalan 950 kişiden kar 10 kişiden bir kişi reklama tıklamazsa, yani %10 TO değeri sağlanamazsa yine bu 8,60 TL’yi kazanamayabilirsiniz.