Tarih boyunca insanlar hayatlarını kolaylaştıran ve iş yükünü azaltan teknolojileri el üstünde tuttu. Bu anlamda insanların düşünce yapısını ve davranışlarını taklit etme üzerine kurulu yapay zeka teknolojisi de gündemin en popüler konularının başında geliyor. Bilgisayar biliminin kurucusu sayılan İngiliz matematikçi Alan Mathison Turing tarafından 40’lı yıllarda ortaya atılan “Makineler düşünebilir mi?” sorusundan doğan yapay zeka kavramı, temelleri atıldığından itibaren sayısız araştırmalara konu oldu.

Şifre çözme ve veri işleme hedeflerinden yola çıkan yapay zeka teknolojisi kapsamında insan zekasından ilham alınarak programlar geliştirildi. 70’li yıllarda devreye bilgisayarların da girmesiyle birlikte yapay zekanın sunduğu avantajlara olan ilgi de giderek arttı. Yapay sinir hücrelerine dayalı hesaplama modelleri, önerme mantığı, diyaloglarla birlikte odak noktası her zaman insan gibi düşünme oldu.

Günümüzde yapay zeka teknolojisinin kullanım alanı son derece geniş. Örneğin bankacılık, pazarlama gibi sektörler de dahil olmak üzere birçok alanda çeşitli sorunlara çözüm olan yapay zeka, oyunlarda da eğlence amaçlı zengin bir deneyim sunuyor. Peki tarih boyunca pek çok önemli aşamalardan geçen yapay zeka teknolojisinde hangi dönüm noktaları dikkat çekiyor?

“Görünen o ki bir mektup yazıyorsunuz. Biraz yardım ister misiniz?”

Çoğu kişinin yapay zekayla ilk akılda kalan teması Microsoft Office yardımcısı Clippy olabilir. İlk olarak Office’in ‘97 sürümünde ortaya çıkan ataç görünümlü asistan Clippy, birçok kullanıcının hafızasında “Görünen o ki bir mektup yazıyorsunuz. Biraz yardım ister misiniz?” soru cümlesiyle yer etti. 90’lı yıllarda bilgisayarları kullanıcılar için daha davetkar hale getirme hedefiyle hareket eden Microsoft, bilgisayarları daha insansı hale getirme kararı aldı. Bunun sonucunda temelleri atılan Clippy ise bilgisayarların kullanımını kolaylaştıran kullanıcı dostu bir yardımcı görevi görüyordu. Elbette teknolojinin ilerlemesiyle beraber Clippy de yerini daha akıllı asistanlara bıraktı.

Geçmişten Günümüze Yapay Zeka 2

İnsana duyulan ihtiyaç azalıyor

Yaşadığınız bir sorunu gidermek için web sitelerinin yardım sayfalarında gezinirken en son ne zaman gerçek bir insanla karşılaştınız? Belki de farkında olmadan pek çok kez chatbot’lar ile sohbet ettiniz. Çeşitli firmalar destek hatlarında ve mesajlaşma uygulamalarında chatbot’lardan faydalanıyorlar. Kullanıcıların sorularına hazır cevaplarla karşılık vererek hızlı bir şekilde yardım edebilen chatbot’lar oldukça pratik olabiliyor.

Aynı şekilde sesli komut asistanlarına olan talep de artıyor. Siri, Alexa ve Google Assistant gibi yapay zekalar, kullanıcıların sesli bir şekilde ifade ettikleri komutları anında yerine getiriyor. Kullanıcıların arama motorlarında vakit kaybetmelerinin önüne geçen sesli asistanlar, özellikle meşgul veya elin dolu olduğu anlarda hayat kurtarıcı olabiliyor.

Hiç şüphesiz ki insanları taklit ederek avantajlar sunan yapay zeka teknolojisi, birçok sektörde insanlara olan ihtiyacın da azalmasına neden oluyor. Popülerliği giderek artan sürücüsüz araçlar da bu durumu doğrular nitelikte. Otonom bir şekilde hareket edebilen araçlar, insanların üzerinden iş yükünü alıyor.

Robotlar, artık günlük hayatın bir parçası oluyor

Yapay zeka, günümüzde artık insansı robotlar şeklinde de karşımıza çıkıyor. Yapay zeka teknolojisinin geldiği son nokta olan robotlar konusunda da heyecan verici projelere imza atılıyor. Bu anlamda özellikle insansı robot Sophia, oldukça dikkat çekici bir örnek olarak öne çıkıyor. Ülkeleri dolaşarak seyahat eden Sophia, vatandaşlık bile aldı. Mimikleri ve davranışlarıyla neredeyse insanlardan ayırt edilemeyen insansı robotlar, yapay zekanın geleceğimizi nasıl değiştireceğine dair ipuçları veriyor.