En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Hakkında – Php Jquery Java C# Python

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Hakkında – Php Jquery Java C# Python

Dipsiz bir kuyu olan yazılımın camiasında yüzlerce programlama dili bulunmakta. Bunlardan bazıları herkes tarafından bilinen programlama dilleri, bazıları ise lokal olarak uygulamalarda veya şirketlerde kullanılmaktadır.

Programlama Dilleri ve Yazılım Mühendisleri
programlama dilleri, php, java, c#, python, yazılım

Programlama bir pratik ve alışkanlık işi diyebiliriz.Örnek verecek olursak, bir doktor bütün tıbbi branşlarda eğitim aldıktan sonra kendisine asıl ana branşını seçer ve o branşta uzmanlaşır. Bütün insan anatomisini öğrenmiştir ama tek bir alanda uzmanlaşacaktır. Hatta o branş içerisinde bile alt alanlara yönelip spesifik alanlarda uzmanlaşabilir. İşte yazılımcı da böyledir. Öğrenimi boyunca pek çok programlama dili hakkında bilgi edinip ilgi alanına, hedeflerine, piyasa şartlarına, ilk çalıştığı firmaya göre pek çok değişkene bağlı olarak bir veya birkaç programlama diline uzmanlaşır.

Biz de bugün burada en sık kullanılan programlama dillerine sıralamasından bağımsız olarak değineceğiz.

İşte çok tercih edilen bazı programlama dilleri…

1- PHP

PHP web programlama alanında en popüler programlama dilidir. Diğer yandan PHP tüm dünyadaki en popüler programlama dillerindende birisidir. Yeni programcılar tarafından kullanımı kolay, aynı zamanda deneyimli bir programcı için gelişmiş özellikler sunuyor. Çeşitli platformlar üzerinde çalışır ve çok kullanışlı bir dil olarak kabul edilir.

 

2- c# (c sharp)

Microsoft tarafından derlenmiş bir nesne yönetimli bir programlama dilidir. Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir. Masaüstü uygulamaları, otomasyon, elektronik kart yazılımları gibi pek çok alanda kullanılmakla birlikte gerekli .Apk dosyalarıyla birlikte senkronize edilerek Android uygulamalar da geliştirilebilmektedir. Web programlama üzerine kullanılan kısmına asp.Net denilmektedir.

 

3- JavaScript

JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir. Java ile ilgisi yoktur. JavaScript web komut davranışlarına anlamına gelen bir dildir. Web form doğrulamaları ve web uygulamaları için kullanılır. Bu aynı zamanda dünyanın en popüler programlama dillerinden birisidir. Pop-up mesajları, web sayfaları veya işlevselliği ile oluşturmak oyunlar görüntülemek için efekt eklemek için kullanılır. Günümüzde jquery şeklinde geliştirildiği ve uygulama alanın genişletildiği söylenebilir.

 

4- Visual Basic (VB)

Visual Basic, Microsoft tarafından, Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiş, olay yönlendirmeli, üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir.

 

5- Python

Genel programlama amaçıyla 1980 yılında Guido van Rossum tarafından geliştirilmiştir. Yorumlanabilir çoklu paradigma programlama dili olarak bilinir.  Python kullanıcılarının çoğu veri mühendisleri ve geliştiricilerdir. Python yeni başlayanlar ve tecrübeli profesyoneller için de en iyi programlama dilidir.

 

6- Java

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanarak 1995 yılında piyasaya çıkarılan açık kaynak kodlu, nesneye yönelik, yüksek verimli, çok işlevli,üst düzey, adım adım işletilen (yorumlanan-interpreted) bir programlama dilidir. Tüm dünyada 9 Milyon geliştirici ve 7 milyar cihaz üzerinde çalışan en çok kullanılan programlama dilidir. Ayrıca, Android uygulamalarını geliştirmek için kullanılır. Amazon.com, LinkedIn.com ve Netflix.com gibi büyük ve bilinen markalar tarafından kullanılıyor.