Sürpriz bir anlaşma ve dava jüriye ulaşmadan sona eriyor.

 

Federal Baş Hakim William Alsup’un San Francisco Bölge Mahkemesindeki tezgaha geç kalması nadirdir. Onun dakikliği nedeniyle bilinen Waymo v. Uber mahkemesinin önceki dört gününü sabah saat 7: 30’da derhal açtı. Ancak Cuma günü hala saat 07.48’e kadar gelmedi.

Birkaç dakika sonra, siyah elbisesi etrafına aktı, Alsup mahkemeye girdi ve bir açıklama yaptı.

“Bayanlar baylar, bu sabah biraz farklı davranıyoruz” dedi.

Ardından Alsup mahkeme salonunun avukatları Uber ve Waymo yöneticileri ile bir avuç raportör – ben dahil – Waymo avukatı Charles Verhoeven mahkemeye sesleneceğini söyledi.

Verhoeven, “Bu sabah anlaşmaya vardık” dedi.

Odaya toplu bir soluk yankılandı.

Dava, en az üç hafta sürmesi bekleniyordu.

Anlaşma uyarınca, Waymo, Uber’ın 72 milyar dolarlık tahmini değerinin tahmini olarak verilen yaklaşık 245 milyon dolarlık hisse değerinin yüzde 0,34’ünü aldı. Uber, Waymo’nun gizli bilgilerini kendi kendine süren otomobillerde kullanılan donanım ve yazılıma dahil etmemeyi de kabul etti. Waymo 1.8 milyar dolar zarar talep ediyordu.

Sürpriz anlaşma, Silikon Vadisi tarihindeki en üst düzey mahkeme savaşlarından birinin yakınında, Google’ın ana şirketi Alphabet’ın kendinden tahrikli otomobil spikeri olan Waymo’yu dünyadaki en değerli başlangıç ​​olan Uber’e karşı getiriyor.

Durum, Google’ın eski yıldız mühendislerinden Anthony Levandowski’nin Ocak 2016’da çıkmadan önce kendi kendine çalışan kamyon şirketi Otto’yu kurması için indirdiği iddia edilen 14.000 “oldukça gizlilikli” dosyalar üzerine yoğunlaştı. Uber, yedi ay sonra Otto’yu satın aldı. Waymo, ticari sırlarının Uber’in kendi kendine çalışan otomobillerine girdiğini iddia ediyor.

Geçmişteki dört gün boyunca yapılan tanıklarda yaklaşık iki düzine tanık, Uro’nun saldırgan iş kültürüne bir Drobo 5d sabit sürücüsünden – özellikle de bir ayakkabı kutusunun büyüklüğündeki büyük bir yedekleme sürücüsünden – her şey hakkında ayrıntılar vermişti. Toplantı notlarında Uber CEO’su Travis Kalanick’in Uber’in Google ile olan rekabetine ilişkin “Altın zaman sona erdi: savaş zamanı” olduğu gibi, “kaynak, tüm bilgilerin, Etiketleme, yol haritası, pound Et, IP. ”

Verhoeven bomba imalatçısının duyurusundan 10 dakika sonra Alsup jüriye teşekkür ederek onlardan ayrılmaktan özgür olduklarını söyledi.

“Bir davanın ortasında yerleşmesi nadir” dedi. Ancak şimdi, “Bu dava eski bir tarih.”
Yerleşimin arkasında

Görüşmeler başlamadan önce müzakerelerin başlamış olabileceğini CNBC, görüşmelere aşina kişilerden bahsettiklerini bildirdi.

San Francisco Chronicle’daki bir rapora göre Pazartesi gecesinde düzenlenen telefon toplantısında Uber yönetim kurulu Waymo’nun yaklaşık 500 milyon dolarlık çözüm önerisini reddetti. Chronicle’nın bildirdiğine göre, Uber’in yöneticileri daha az para karşılığında bir anlaşmaya ve Uber’in bir şey çalmadığına dair bir onay vermişti.

Müzakerelere aşina olan ve tartışmalar gizli olduğu için CNET tarafından tanımlanmasını istemeyen bir kişiye göre Uber Perşembe günü yaklaşık 245 milyon dolarlık teklifle yanıt verdi.

Withers Bergman firmasının fikri mülkiyet avukatı Michael Brophy “Bu büyük bir anlaşma” dedi. “Ancak bu oyunun değişen teknolojisinin imkânları için uygun görünüyor.” O, bir jürinin ödediği miktarın bir ticari sır vakasında en büyük karardan biri olacağını söyledi.

Her şirketin kendi teknolojisini geliştirdiğinden emin olmak için Uber ile birlikte çalışmaya kararlıyız.

Uber ayrıca, Waymo’nun gizli bilgilerini donanımına veya yazılımına dahil etmemeyi kabul etti. Waymo, dava konusu birincil hedefin Uber’in kendi patentli teknolojisini kullanmayacağından emin olduğunu herkesten ileri sürdü.

Waymo sözcüsü, yaptığı açıklamada “Uber ile Waymo’nun fikri mülkiyetini şimdi ve gelecekte koruyacağına inanıyoruz” dedi. “Her bir şirketin kendi teknolojisini geliştirmesini sağlamak için Uber ile birlikte çalışmaya kararlıyız.”
Neden şimdi?

Yerleşim, aşırı agresif, “kardeş” kültürü ile tanınan bir şirkette daha temiz bir yüz oluşturmayı amaçlayan yeni Uber CEO’su Dara Khosrowshahi için bir galibiyet. Anlaşma Uber’in kendi kendine sürüş otomobil programını geliştirmeye devam etmesine izin verirken bile, mahkemede yayınlanan kirli çamaşırın durmasına neden oluyor.

Khosrowshahi, yaptığı açıklamada, “Uber’in CEO’su olarak görevim, şirketin geleceğini belirlemek; sorumluluğun yenilenmesi ve büyümesinin yanı sıra, geçmiş hataları kabul ve düzeltmek” şeklinde konuştu. “Alphabet’a, [Uber’in kendi kendine sürüş programındaki inanılmaz insanın] gelişiminin Uber’in kendini sürüş teknolojisindeki yenilik ve tecrübesinin en iyisini temsil etmesini sağlamaya odaklandığını” söyledim.

Khosrowshahi ayrıca Uber’ın Otto’nun satın alımını farklı şekilde ele alması gerektiğini söyledi.

Khosrowshahi, “Birkaç Waymo çalışanının, başkalarını Otto’ya katılmak için uygunsuz bir şekilde talep etmiş olabileceği ihtimali ve geçmişe bakıldığında, muhtemelen Google dosyalarına sahip çıkmış olabilecekleri olasılığı var” dedi. Ancak, “Herhangi bir ticari sının Waymo’dan Uber’e gittiklerini düşünmüyoruz.”

Fikri mülkiyet avukatı olan Brophy, jürinin gördüğü birçok bilginin halka kapatıldığından yalnızca dört günlüğünün tanık olmasının ardından hangi tarafın kazanacağını bilmenin zor olduğunu söyledi.

 

     Birinci gün: Waymo v. Uber: Hırsızlık, yalanlar ve kendinden sürmeli arabalar vakası
İkinci gün: Waymo v. Uber davası: Kalanick’in dilek listesinde “etin poundu”
Üçüncü gün: Waymo v. Uber denemesi: Kalanick’in oyun kitabındaki ‘Cheat codes’
Dördüncü gün: uber ve Waymo davası ubertechnical olur, ancak sigara silahı yok

“Açıkçası [Waymo] kazanamayacağı bazı risklerin bulunduğunu fark etti” dedi. Ve “Uber’in yeni yönetimi bu davanın gitmesini istiyor.”

“Waymo’nun kesinlikle alışılmadık olduğuna işaret edecek çok şey vardı,” diye devam etti Brophy. Ancak, “Uber’in dev sıralarındaki ticari sırları kullandığını tam olarak gösteren bir sigara silahı yoktu.”

Mahkeme Cuma sabahı temizledikçe, insanlar dosya kutuları ve “Waymo v. Uber” etiketli beyaz hukuksal bağlarla doldurulmuş oyuncakları tekerleği kaldırdılar.

İki tarafın avukatları, gazetecilere yerleşim hakkında konuşamayacaklarını söyledi.

 

Kaynak: CNET