Geçtiğimiz günlerde sağlığımızı tehdit eden Corona Virüs(Covid-19) ile ilgili Microsoft’un Bing ekibi tarafından anlık olarak yayılımı takip edebileceğiniz internet sitesini buradaki yazımızda paylaşmıştık.

Bu yazımızda ise Corona Virüsün teknoloji alanına etkilerini ele almaya çalışacağız.

Dünya genelinde aralarında MicrosoftAmazonGoogleTwitter gibi teknoloji devlerinin de bulunduğu, ülkemizde ise Yemeksepeti, GittiGidiyor gibi birçok firma virüsün yayılmasına engel olmak adına evden çalışma konusunda çalışanlarını teşvik ettiği bilinmekte. Ülkemizde de ortaya çıkan vakalar sonucunda #evdekal çağrısı hızla yayılırken insanlar kendilerini ve etraflarındakileri korumak adına evlerinden çıkmamaya hatta home ofis çalışmaya başladılar.  Hal böyle olunca zaruri alışveriş ihtiyaçları online olarak gerçekleştirilerek e-ticaret satışlarını ciddi ölçüde artırdı. En çok sipariş edilen ürünler ise kolonya, dezenfektan, maske, sabun gibi hijyenik ve medikal ürünlerin olduğu görülmekte.

 

Oyun Sektörünü Ciddi Oranda Değiştirdi

E-ticaret sektörü dışında oyun sektörü de ciddi oranda değer kazanmış vaziyette. Evde vakit geçirmekte zorlanan insanlar oyun oynamayı tercih etmiş gibi gözüküyor. Öyle ki dev oyun platformu Steam, muhtemelen Corona virüsü salgını nedeniyle evinde oturanlar sayesinde Twitter’da paylaşılan veritabanı istatistiklerine göre 15 Mart Pazar günü platform üzerinden 6.2 milyon kişi aynı anda oyun oynayarak yeni bir rekora ulaştı. Counter-Strike: Global Offensive oynayanların sayısı ise 14 Mart Cumartesi günü  1 milyonu geçerek bir rekora imza attı. 1 milyonun üzerini daha önce PUBG ve Dota 2 geçmişti. Bunun yanı sıra oyun sektörünün en önemli konferanslarından birisi olarak bilinen Game Developers Conference ve pek çok espor organizasyonu Corona virüs nedeniyle ileri tarihlere ertelendi. PAX East’e Sony katılmadığı için The Last of Us 2’nin ilk halka açık gösterimi ve TwitchCon 2020 iptal olduğunu duyurdu. Dünya’nın en büyük oyun fuarlarından birisi olan E3, bu sene yapılmayacağını, etkinliğin dijital ortama taşınması için çaba gösterdiklerini duyurdu.

 

Sosyal medya platformlarını da etkileyen salgın pek çok yanlış ve yanıltıcı bilgi içermekle birlikte çok sayıda yeni uygulamaya da ev sahipliği yapmaya başladı.

Instagram tarafından yapılan yazılı açıklamada platformda bulunan Corona virüsü temalı tüm filtrelerin engellendiği ve bundan sonra da bu tür filtrelere ulaşılamayacağı yer aldı. Bir kişinin yüzünü tarayarak Corona virüsü teşhis edebildiklerini iddia eden hesapların ve filtrelerin de engellendiği bildirildi.

 

Teknoloji alanında yeni gelişmeler oldukça bu yazımızın sürekli olarak güncelleneceğini belirterek son olarak küçük uyarılar yapalım. Dünya genelinde tedirginlik yaratın salgın ile ilgili panik yapılmamasını, yetkililerin uyarılarını önemle dikkate alarak kişisel hijyeni korumaya önem vererek toplu ortamlardan mümkün oldukça uzak kalınması gerektiğini vurgulayalım. #evdekal