Dünyanın birçok yerinde, sahte haberler sahte yiyeceklerden daha az bir sorundur. Bir girişim, anti-sahte etiket oluşturmak için bitcoin’in arkasındaki teknolojiyi kullanıyor.

Gıda endüstrisi sahtekarlık yuvası olarak aklımıza sıçramayabilir, ancak gıda ürünlerinin son yıllarda kırılmayan olaylardan gittikçe artan olayları ortaya çıkarabilir. Durumlar, pakette listelenmeyen ucuz katkı maddelerinin eklenmesinden başka bir şey gibi aktarılan bir maddeye kadar değişir. Dört yıl önce, Çinli yetkililer aslında “sığır eti” olan “koyun eti” satmak için 900’den fazla kişiyi tutukladı. Ve sadece geçen ay, metanolle kirlenmiş viski içtikten sonra 22 kişi hastaneye kaldırıldı.

Sahte yiyecekler Çin ile sınırlı değildir. Salatanıza koyduğunuz o sızma zeytinyağı mı? Muhtemelen sahte. ABD’de satılan zeytinyağının yüzde 80’ine kadarını yasal standartlara uymayan CBS News, peynir, havyar ve trüfların sıklıkla sahte olduğunu keşfetti. 2013’te İsveç mobilya devi IKEA, at arabası bulunduğundan sonra kafelerinde satılan köfte çağırmak zorunda kaldı. İsviçre’deki Nestle ayrıca, Avrupa’da kirlenmiş et ürünlerinden oluşan bir dalganın ortasında at mısı bulan dondurulmuş sığır eti yemeklerini hatırladı.

Asya Pasifik Gıda Dürüstlüğü Merkezi başkanı Dr. Geoff Allen, “Gıda sahtekarlığı dünya çapında mevcut ve gıda ticaretinin var olması nedeniyle olmuştur” dedi. Allent, Walimai ve benzeri yolsuzca mücadele sistemleri doctored yiyeceklerin yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir ve “gümüş kurşun yoktur” sözleriyle ekliyor:

Blok zinciriyle gıda dolandırıcılığı ile mücadele etmeye çalışan tek şirket Walimai değil.

Büyük Amerikan perakendecisi Walmart, geçtiğimiz Ekim’de Çin’deki IBM ve Tsinghua Üniversitesi ile ortak çalışarak gıda ürünlerinin blok zincir teknolojisiyle nasıl takip edilebileceğini keşfetti. O zamandan beri, denemeler domuz eti ürünlerini Çin’deki çiftlikten rafta ve ABD’deki bir Walmart satış mağazasında satılan mangoların kökenlerini başarıyla takip etti. Walmart’ın gıda güvenliği genel başkan yardımcısı Frank Yiannas’ın, Fortune’a mangoların kökenini izlemek için verdiği sürecin tamamı bir haftadan daha az sürdü ve Fortune’a blokaj yapılmaksızın sahip olacağından çok daha hızlıydı.

Yiannas bir e-postayla “Besin dolandırıcılığının bugün neden olabileceğinin sebeplerinden biri de gıda sisteminin pek çok bölümünün şeffaf olmamasıdır” dedi. Blockchain, gıda zincirindeki her bağlantıya “ışığı parlatmanın eşdeğerliği” ni ekledi.

Ağustos ayında, Nestle ve Unilever dahil olmak üzere dünya gıda tedarik zincirindeki dokuz diğer şirket, blok zincirinden fayda sağlayabilecek sektördeki yeni alanları keşfetmeyi umut ederek Walmart-IBM işbirliğine katıldı.

Çin’in Amazon’ın eşdeğerliği olan Alibaba, sahte yiyeceklerle mücadele için blok zincir de dahil olmak üzere yeni teknolojilerin nasıl kullanılabileceğini bulmak için çalışıyor. Mayıs ayında, Tmall Global alışveriş platformunda blok zincir takibi kullanmayı içeren Global İzlenebilirlik Yönetimi Programını duyurdu. Ağustos ayında başlatıldı.
İç huzur

Doğrula olarak adlandırılan Walimai’nin etiketleri, ürün paketlemesine bağlı hastane bileziklerine benzemektedir. Etiket üzerinde bir RFID çipi bulunurken, kayışlar şirketin blok tabanlı tabanlı arka uç sistemi ile müşterilerin telefonlarına indirdiği Walimai uygulaması aracılığıyla iletişim kuran bir anten içeriyor. (Uygulama, iOS veya Android için kullanılabilir.)

Etiket, ürünün gıda zinciri boyunca ilerlediği sırada bir pasaport görevi gören her birimi belirlemektedir. Ürün üretim sırasında her el değiştirdiğinde, bir kodlayıcı etiketi tarar, böylece – düşünme süresi, yeri ve içeriği – Walimai sisteminde güncellenir.

Verilerin kaydedilmesi, Walimai’nin blok zincir teknolojisinin geldiği yerdir. Enkoder etiketi her taradığında, veri blok zincirine kaydedilir. Güvenli, çünkü bu bilgi bloğu bir kez sadece bir kez yazılabilir, bu noktadan değişmez salt okunur bilgi olarak var olur.

Her biri benzersiz bir koda sahip olduğu için etiketler kopyalanamaz. Etiketler, antenin zarar görmeden çıkartılamıyor ve bu da yararsız kalıyor. Ürünler mağazalara vardığında, müşteriler bir birimin QR kodunu taramak ve ürün geçmişine erişmek için bu uygulamayı kullanıyor.

Elbette ki bütün bu koruma maliyetlidir. Bir Walimai etiketi taşıyan ürünler genelde benzer ürünlerle karşılaştırıldığında yüzde 20 prim satıyor ancak bazı tüketicilerin ödemeyi kabul ettikleri bir maliyet.

Pahalı özel etiketleri kullanmak, birçok insan için bir streç gibi görünebilir. Ancak alternatif – yurt dışından ithal edilen ürünler – daha pahalıya mal oluyor. Yine de, Çinli ebeveynlerin bebek formülü gibi gıda maddeleri için yaptığı şey bu, özellikle altı bebekten on yıl önce kirletilmiş formülü tüketen ölümcül bir ürün.

Busarov, bir yıl önce başlatılan bir pilot test sırasında, dolandırıcılığın daha ciddi olduğu daha az gelişmiş şehirlerde insanların barış için ödeme yapmaya istekli olduğunu tespit etti.