PC’de oyunların kasma sebebi bugün belli oldu. PC’de korsan oyunun önüne geçmek için kullanılan Denuvo koruma sistemi oyunlarda ciddi anlamda FPS düşüklüklerine neden oluyor. İşte oyunlarda Denuvo ve Denuvo olmadan alınan FPS değerleri!

Firmalar oyunları kırılmasın diye çeşitli koruma sistemleri kullanıyor. Döneminde Prince of Persia‘yı PC’de oynamak için CD-ROM‘un SATA kablosunu çıkartmak zorunda olan nesil olarak biliriz bu koruma sistemlerini. Ancak teknoloji gelişti ve firmalar bu tip kolayca egale edilen sistemler yerine daha komplike sistemler geliştirdi.

Bu zamana kadar ki en güçlü koruma sistemi olan Denuvo, firmalar için çok ideal bir çözüm olsa da oyunculara kan kusturuyor. Oyunu parasıyla alan kişiler Denuvo koruma sistemi yüzünden sık sık FPS düşüklükleri yaşıyor, hatta çoğu zaman oyunlar takılabiliyordu.  Yani anlayacağınız oyuncular parasıyla rezil oluyordu.

Peki, Denuvo gerçekten de performansta bu kadar etki ediyor mu? Overlord Gaming ismli YouTube kanalı bunun cevabını yaptığı testler ile ortaya koyuyor. Overlord Gaming, oyunlarını Denuvo korumalı ve Denuvo koruması olmayan sürümlerini karşılaştırdı. Ortaya çıkan sonuçlar yok artık dedirten cinsten.